Popis

Pri severovýchodnej hranici okresu Dunajská Streda, necelých 10 km od okresného mesta, sa nachádza obec Jahodná. Väčšia časť obce leží na ľavom brehu Malého Dunaja, no keďže aj na pravom brehu je jeden rad domov, dalo by sa povedať, že rieka cez ňu preteká. Súčasťou chotára je niekoľko malých majerov.

Existuje len málo hodnoverných informácií o pôvode názvu obce. Traduje sa, že okolo roku 1460 poľovali v okolitých lesoch vojaci krála Mátyása a keď oddychovali na čistinke, dievčatá z blízkej osady im ponúkli čerstvo nazbierané jahody. Možno práve títo vojaci dali nevedomky osade, v chotári ktorej rástlo veľa jahôd, názov Eperjes (eper = jahoda).

Jahodná poskytuje bohaté množstvo rekreácie a vodných športov, vďaka čomu ju od konca 50-tych rokov vyhľadáva čoraz viac návštevníkov. Okolie Malého Dunaja je rajom vondých turistov, na svoje si prídu rybári a plavci. Najmä časť Malého Dunaja pod vodnými mlynmi, kde bola v 70-tych rokoch vybudovaná chatová osada, sa teší veľkej obľube. V obci sa nachádza krásny park so vzácnymi drevinami, športový areál, prístavisko a požičovňa člnov.

Každý rok sa v Jahodnej koná bábkársky festival „Katica“. Bábkarský krúžok, zmiešaný spevácky súbor, skupina moderných tancov a iné záujmové združenia prispievajú k oživeniu kultúrneho života v obci, dobrovoľní hasiči zase obnovili tradíciu fašiangových slávností. V obci sa už tradične každý rok konajú hromadné výlety na člnoch, napr. na Veľkonočnú nedeľu či na 1. mája; poslednú januárovú nedeľu zvykne obec navštíviť známa skupina otužilcov „Ľadové medvede“. Od roku 1997 je posledná májová sobota alebo prvá nedeľa v júni vyhradená pre Deň obce. Návštevníkov čaká výborné jedlo, pitie, muzika do tanca a hlavne dobrá zábava. Vyvrcholením bohatého celodenného programu býva vystúpenie nejakého známeho umelca alebo skupiny, zvyčajne z Maďarska.

Fotogaléria

Videoprezentácia

Detailný popis

Pridajte hodnotenie & Komentár

Be the first to review “Obec Jahodná”

Celkové hodnotenie